Деформація стопи: причини та способи догляду

Деформація стоп — це стан, який може бути вродженим або набутим. Йому характерні м’язовий дисбаланс та структурні аномалії, що впливають на функції стопи. Зазвичай це призводить до проблем з рухливістю, а також слабкості та збільшення ваги. Важливо розширити свої знання з ортопедії для того, щоб контролювати та покращити здоров’я в таких випадках.

Основні симптоми та причини деформації стопи

На наявність проблем зі стопою вказують певні симптоми. Наприклад, біль, інтенсивність якого значно зростає після фізичної активності. Також можуть спостерігатись обмеження рухливості пальців, набряки, проблеми з виконанням певних рухів, формування мозолів. Додатково виникає біль в інших частинах тіла: наприклад, в колінах, голові, спині тощо.

Патологія може виникати з народження або розвиватися з часом. Найпоширенішими причинами є:

  • генетичні фактори — наприклад, плоскостопість передається таким шляхом;
  • природні вади — деякі деформації проявляються через вроджені аномалії розвитку стопи;
  • травми — злам кісток або розриви зв’язок є причиною деформації, особливо за умови відсутності належного лікування;
  • неправильний вибір взуття — вузькі черевики, високі підбори та інші специфічні особливості конструкції можуть призвести до змінення природної форми стопи та викликати деформацію;
  • високі навантаження — внаслідок тривалого стояння або виконання важких фізичних вправ розвиваються деформації через руйнування структури стопи;
  • старіння — з віком наші тканини втрачають пружність та міцність, що стає причиною розвитку певних деформацій;
  • деякі патології — певні захворювання на кшталт артриту можуть вплинути на стопи.

Найпоширеніші види деформації стоп у дорослих

Відхилення першого пальця ступні назовні (hallux valgus) — це деформація, при якій перший палець втрачає нормальне положення. В такому випадку може утворюватись випуклість на внутрішній стороні стопи. Зазвичай така деформація супроводжується болем, дискомфортом при ходьбі, а також обмеженням руху. Найчастіше проблема характерна жінкам і виникає внаслідок носіння неправильного взуття або отримання травм.

Не менш поширеною проблемою є плоскостопість (клишоногість). Такому стану характерне зникнення або зменшення склепіння стопи (поздовжнього та поперечного). При клишоногості виникає нерівномірний розподіл навантаження на стопу та проблеми з ходьбою. Проблема може бути як вродженою, так і набутою.

Несвоєчасна корекція стану може призвести до виникнення болю. Зазвичай причиною деформації є слабкість зв’язкового та м’язового апарату, а також неадекватне навантаження на стопу.

Молоткоподібний палець — також доволі поширена деформація, яка передбачає зігнутість одного або більше пальців, через що суглоб набуває форми «молотка»). Проблема виникає як через носіння неправильно підібраного взуття, так і може бути пов’язаною із супутніми захворюваннями.

В деяких випадках виникає бурсит великого пальця стопи. При такій деформації розвивається запалення суглобової сумки, яка знаходиться неподалік кістки. Зазвичай проблема виникає на тлі травми або інфекції.

Догляд та лікування

В першу чергу важливо звернутись за консультацією до лікарів-ортопедів при виникненні болю та інших симптомів. Вони проведуть спеціальний огляд, а також за необхідності призначать додаткові методи діагностики.

Для корекції деформованої стопи зазвичай рекомендують носіння ортопедичних засобів, проходження курсі фізіотерапії, а також лікувальної фізкультури. В деяких випадках (при середніх та виражених ступенях патології) необхідне хірургічне лікування.

Профілактика деформації стопи

Профілактичні заходи включають ряд заходів, які спрямовані на збереження здоров’я. Рекомендується носити відповідне взуття, обираючи правильний розмір, а також уникати стискання або тиску на стопи. Для покращення рухливості можна виконувати різноманітні вправи для стопи: розтяжки, згинання та розгинання пальців. Не завадить також і масаж.

Не менш важливо контролювати вагу тіла, оскільки зайві кілограми суттєво збільшують навантаження на стопу та можуть сприяти розвитку деформацій. Обов’язково уникайте травм, а також проходьте регулярні медичні огляди. Дотримання таких порад дозволить вам зберегти здоров’я стопи та запобігти розвитку деформацій.