Помідори сьогодні є одними із найпопулярніших овочів для вирощування на власних присадибних ділянках. У більшості країн вони вважаються другими за споживанням овочами після картоплі. Ця рослина належить до найбільш цінних овочів й використовується в багатьох популярних стравах. Завдяки своїй соковитій м’якоті та насиченому смаку помідори чудовою добавкою до корисних та поживних страв.
Якісне насіння детермінантних (низькорослих) помідорів в Yaskravaklumba дозволить вам отримати багатий та рясний урожай смачних плодів, ідеальних для споживання в як сирому вигляді, так і для виготовлення маринадів.
Культивування помідорів як окремого роду (Solanum sp.) бере свій початок з глибокої давнини, коли на заході Південної Америки з’явилися дикорослі різновиди нашого доброго томату, без якого ми вже не уявляємо свого щоденного меню.
Як вибрати насіння помідорів?
Сьогодні існує величезна кількість сортів томатів. За способом посадки їх поділяють на: ґрунтові, тепличні, балконні. Існують високорослі та низькорослі сорти з червоними, оранжевими, чорними або жовтими плодами.
Який сорт є найкращим? У кожного садівника свій критерій вибору і щоб не помилитися у рішенні, слід визначитись:
- де планується посадка певного сорту (дрібноплідні сорти мають шанс дозріти у відкритому ґрунті, а в теплиці можна виростити великі томати),
- враховуйте ваші кліматичні умови (в кожному регіоні свої сорти помідорів);
- як планується використовувати урожай (для збирання краще вирощувати рослини середнього розміру, а для консервацій краще обрати сорти з дрібними плодами).
Досвідчені садівники постійно експериментують із сортами, пробують нові та завжди фіксують результати.
За швидкістю дозрівання всі сорти помідорів діляться на:
- ранньостиглі (дозрівають в кінці липня);
- середньостиглі (дозрівають на межі серпня-вересня);
- пізні сорти (дозрівають в кінці вересня).
Щоб мати помідори протягом усього літа, городники висаджують кущі різного ступеня зрілості.
Як виростити розсаду низькорослих томатів
Насіння висівають в невисокі ящики висотою близько 10 см. Грунт потрібно залишити для осідання на два дні, інакше насіння опиниться на меншій глибині, ніж воно було посаджені.
Оптимальними для посіву томатів вважаються ямки глибиною 2-3 см, відстань між ними має бути близько 3-4 см. Насіння висівають через 0,5 см одне від одного.
Поливати можна до і після посіву.
Ідеальна розсада, готова до висадки в ґрунт або теплицю, повинна бути заввишки 40 см, мати першу розквітлу кисть й розвинену кореневу систему.
Місце для посадки низькорослих помідорів
Ідеальним місцем для вирощування детермінантних томатів у відкритому ґрунті вважаються захищені від вітру, достатньо освітлені, теплі ділянки. Помідори менш вимогливі до родючості ґрунту, ніж інші овочі. Тому для їх успішного вирощування підходить практично будь-який субстрат з нейтральним або слабокислим середовищем. Перевагу віддають легким і дуже родючим піщаним і суглинистим ґрунтам.
У неродючий ґрунт вносять компост або перегній восени. При щорічному внесенні органічних добрив допускається вирощувати томати 2-3 роки на одному й тому ж місці (якщо помідори минулого року не хворіли).
Хорошими попередниками для томатів є кабачки, бобові, капуста, цибуля та коренеплоди. Ділянку після вирощування на ній пасльонових рослин (баклажанів, перцю, картоплі) відводять під томати через 3 роки.
Посадка томатів
Для посадки розсаду необхідно підготувати та полити водою. Глибина лунки дорівнює висоті насіннєвої чашки. Міцну розсаду висаджують у ґрунт під прямим кутом. Живці високорослих і витягнутих сортів – під кутом 45 °. Потім лунки з рослинами потрібно засипати землею, трохи ущільнити та полити.
При посадці між рядами дотримуються відстані близько 60-70 см, між рослинами – 30-40 см. Щільність посадки томатів становить:
- для високорослих сортів або гібридів: висаджують 3-4 рослини на квадратний метр;
- для детермінантних сортів (з обмеженим ростом основного стовбура): 6-10 рослин на квадратний метр, а при формуванні 2-3 стебла: від 3 до 6 рослин.
Поруч зі стеблом рослини потрібно встановити кілочок, який буде підтримувати його.
Полив та підживлення томатів
Найбільш сприятливим поєднанням для томатів є вологість ґрунту під кущем, яка становить близько 85-90%, і вологість повітря 50%. Поливати помідори краще під корінь рано вранці теплою водою. Землю біля рослини краще замульчувати.
Необхідно дотримуватися правильного режиму поливу: після посадки розсаду поливають і залишають на три дні. Потім поливають 1-2 рази на тиждень, але рясно, враховуючи сорт, розмір і погодні умови. Помідори поливають теплою водою.
Органічні добрива сприятимуть урожаю. Використовуйте компост, перегній, зелену траву, настій коров’яку або пташиного посліду.